Taśma do pakowania – podstawowe informacje

Published 01.08.2018
, Taśma do pakowania – podstawowe informacje

Główne kryteria, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas poszukiwań taśm pakownych, to solidność wykonania oraz trwałość. Pamiętajmy, że produkty tego typu okazują się nieocenione nie tylko podczas pakowania prezentów, ale również podczas prowadzenia prac biurowych. Co powinniśmy o nich wiedzieć? Zapraszamy do uważnej lektury poniższego artykułu.

Ogólne informacje

Pomimo, że podstawy technologii klejenia mogą wydawać się banalne, to warto poświęcić nieco więcej czasu na ich dokładne poznanie. Zasada działania taśmy klejącej oparta jest przede wszystkim na właściwym doborze substancji klejących do powierzchni, które będą klejone. Innego kleju używa się do łączenia papieru, a innego, do łączenia elementów foliowych. Nie bez znaczenia są w tym przypadku siły kohezyjne i adhezyjne. Mianem kohezji określamy specyficzne zjawisko fizyczne, które polega na stawianiu oporu przez dany materiał. To właśnie kohezja sprawia, że taśma trzyma się materiału, do którego została przyklejona. Siły adhezyjne odpowiadają za powierzchniowe łączenie warstw. Pojawiają się w momencie, w którym drobinki kleju wnikają w pory wytwarzające się na powierzchni materiału. Warto zaznaczyć, że zarówno adhezja, jak i kohezja, zależy głównie od rodzaju kleju, który naniesiony został na nośnik. Z połączenia nośnika i kleju powstaje taśma do pakowa.

Klej

Używany do produkcji taśm pakowych klej składa się z głównie z naturalnego kauczuku. Charakterystyczne jest dla niego zachowanie specyficznych właściwości nawet w szerokim zakresie temperatur. Kleje tego typu posiadają stabilne właściwości chemiczne, dlatego też cechują się wydłużonym okresem przydatności. Połączenia są trwałe, toteż taśm można używać nie tylko do pakowania prezentów, ale również do łączenia poszczególnych elementów w jedną, spójną, całość. Należy pamiętać o tym, że w przypadku delikatnych materiałów istnieje ryzyko zerwania taśmy wraz z ich wierzchnią warstwą. Aby tego uniknąć dobrze dobierać rodzaj taśmy z uwzględnieniem powierzchni, którą chcemy kleić.

All rights reserved © 2024 TotalMarket - producent taśm Total Market

Polityka prywatności