Od czego zależy wytrzymałość taśmy samoprzylepnej? Jaką taśmę klejącą wybrać?

Published 18.06.2020
, Od czego zależy wytrzymałość taśmy samoprzylepnej? Jaką taśmę klejącą wybrać?

Taśma samoprzylepna to jedno z najczęściej wykorzystywanych akcesoriów nie tylko w naszych domach i biurach, ale i w różnych dziedzinach przemysłu. Chociaż rzadko się nad tym zastanawiamy, to jednak od jej wytrzymałości w dużej mierze zależy niezawodność połączeń, które są możliwe dzięki zastosowaniu taśmy. A od czego zależy jej wytrzymałość? Tak naprawdę jest kilka czynników, które mają wpływ na to, jak mocno, szybko i trwale będzie działać wiązanie.

Najważniejszy jest solidny klej

W każdej taśmie samoprzylepnej najważniejszy jest solidny klej, dzięki któremu może ona przylegać do powierzchni. W tym przypadku zastosowanie znajdują lepkie substancje, które przywierają do powierzchni szybko pod wpływem delikatnego nacisku – bez konieczności reakcji chemicznych. To wpływa na łatwość użycia taśm samoprzylepnych.

Dobrej jakości klej musi spełniać warunki dwóch podstawowych zjawisk: adhezji (przyleganie) oraz kohezji. W pierwszym przypadku konieczne jest, aby taśma klejąca i powierzchnia związane zostały tak mocno i na tak długo, jak to konieczne. Drugi przypadek dotyczy wytrzymałości wewnętrznej samego kleju, który musi zapewniać optymalne wiązanie podczas prób rozdzielenia na części. Poziom wytrzymałości zależy wówczas od tego, jaka praca jest niezbędna do rozdzielenia taśmy od powierzchni.

Składniki solidnej taśmy samoprzylepnej

Klej jest ważny, ale i inne składniki wpływają na wytrzymałość taśmy, która – jak już zostało wspomniane – może być wyprodukowana z różnych typów mieszanek żywic i elastomerów. Ich dobór zależy przede wszystkim od tego, do jakiego celu przeznaczony będzie wyrób. Oprócz kleju niezbędne jest zastosowanie właściwego podłoża, czyli papieru lub folii, wykonanej z tworzywa sztucznego lub syntetyków. Niekiedy podłożem może być także tkanina bawełniana, a nawet metale. Może też zaistnieć konieczność użycia odpowiedniego podkładu, który zwiększy siłę przylegania kleju do podłoża.

Odpowiedni dobór i zestawienie tych wszystkich składników ma bezpośredni wpływ na właściwości taśmy samoprzylepnej.

Jak wybrać odpowiednią taśmę klejącą?

Dobór odpowiedniej taśmy klejącej powinien zależeć przede wszystkim od tego, do jakich celów chcemy ją użyć. Jest wiele rodzajów taśm, dlatego bez problemu znajdziemy do konkretnego zastosowania. W naszej ofercie znajdziesz m.in. taśmy dwustronnie klejące, taśmy naprawcze typu Extreme Power, taśmy biurowe, taśmy maskujące czy taśmy izolacyjne. Wykonane są z różnych materiałów – w zależności od docelowego przeznaczenia. Oprócz tego zapewniamy również specjalistyczne taśmy aluminiowe, taśmy metalizowane, taśmy wzmacniane włóknem, taśma ostrzegawcze z PVC oraz wiele innych.

All rights reserved © 2024 TotalMarket - producent taśm Total Market

Polityka prywatności