Czy taśmy dwustronnie klejące są wytrzymałe? Jakie są ich rodzaje?
Published 01.08.2019Taśmy dwustronnie klejące to częsty wybór zarówno wśród profesjonalistów, jak i lokatorów urządzających nowe mieszkanie. Przy ich pomocy można trwale i niewidocznie połączyć powierzchnie dwóch elementów, bez potrzeby gwoździ, wiertarki i bałaganu wokół. Jakie są więc rodzaje taśm dwustronnie klejących? I czy można zaufać ich wytrzymałości?
Szerokie zastosowanie
Taśmy dwustronnie klejące są łatwe w użytkowaniu, odporne na zabrudzenia i chemikalia. Odznaczają się także wysoką przyczepnością i dobrą kleistością. Taśmy wykorzystywane są w przemyśle motoryzacyjnym, fabrykach, poligrafii, przydają się także podczas wykonywania prac budowlanych oraz remontowych.
Wśród taśm dwustronnie klejących wyróżnia się m.in.:
- taśmy do wykładzin,
- taśmy piankowe,
- taśmy z nośnikiem typu „tissue”,
- taśmy z nośnikiem polipropylenowym.
Taśmy do wykładzin dopasowują się do powierzchni, wpływają na trwałe połączenie. Oprócz podklejania wykładzin podłogowych taśmy mogą być używane w przypadku elastycznego podłoża, które utrudnia inne sposoby mocowania.
Taśmy piankowe sprawdzają się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Wykazują odporność na starzenie się, promienie UV i wilgoć. Taśmy wykorzystywane są m.in. przy pracach montażowych, produkcji mebli i klejeniu na szkle.
Wysoką wytrzymałością odznacza się taśma z nośnikiem typu „tissue”. Dzięki temu stosowana jest w kontakcie z metalem, skórą czy piankami poliuretanowymi. Użycie taśmy gwarantuje niezawodne połączenie, nawet przy nieregularnych powierzchniach.
Taśmy z nośnikiem polipropylenowym pozwalają na estetyczne i precyzyjne klejenie elementów. Wykorzystywane są przy łączeniu płytek, produkcji wyrobów skórzanych.