Wskazówki dotyczące użytkowania taśmy malarskiej
Published 18.10.2018Taśma malarska to najlepszy przyjaciel malarza – amatora i nie tylko – pod warunkiem, że potrafi z niej umiejętnie korzystać. Dzięki jej użyciu możliwe jest odpowiednie zabezpieczenie ram drzwi, listew wykończeniowych oraz progów. Aby taśma malarska spełniała swoje podstawowe funkcje, czyli chroniła powierzchnie, na które została nałożona, to konieczna jest jej uprzednia prawidłowa aplikacja.
Co należy wiedzieć o taśmie malarskiej?
Warto już na samym początku zaznaczyć, że każda farba malarska jest inna, a poszczególne modele różnią się między sobą m.in. sposobem użycia. Informacje o tym, jak je naklejać i kiedy zrywać, umieszczone są zazwyczaj na odwrocie opakowania. Niektóre egzemplarze mogą być przyklejane na farbę, która już zaschła, a niektóre na wilgotną. Te same zasady dotyczą odrywania – niekiedy taśmę można zerwać bezpośrednio po malowaniu, a w innych przypadkach konieczne będzie odczekanie do czasu, aż farba zaschnie. Jeżeli na opakowaniu nie została umieszczona instrukcja obsługi, to najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zerwanie taśmy bezpośrednio po zakończeniu malowania.
Kiedy warto użyć taśmę malarską?
Skorzystanie z taśmy malarskiej okazuje się przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy planujemy pomalować ściany na różne kolory. W takim przypadku, aby dobrze odciąć daną barwę, należy docisnąć do ściany wyłącznie ten brzeg taśmy, który służy wyznaczeniu granicy. Pamiętajmy, że jeżeli klej złapie za mocno, to może nie tylko pozostawić nieestetycznie wyglądające ślady, ale i oderwać świeżo położoną farbę. Jeżeli do malowania ścian wybraliśmy farbę suchą, to powinniśmy dobrać do niej zwykłą taśmę papierową.
Co należy wiedzieć przed położeniem taśmy malarskiej?
Należy pamiętać, że użycie taśmy malarskiej wymaga uprzedniego odpowiedniego przygotowania ściany. Jeżeli na powierzchni położona została tzw. szpachlówka, to konieczna będzie dokładna impregnacja podłoża. W celu zwiększenia przyczepności farby do malowanej powierzchni należy nałożyć na nią specjalistyczny podkład. Dobrze również, jeszcze przed rozpoczęciem prac, zaciągnąć krawędź taśmy malarskiej cienką warstwą akrylu. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie uniknięcie rozmazania farby podczas zrywania taśmy.