Taśmy maskujące – zastosowanie taśm maskujących
Published 11.02.2018Współcześnie taśmy maskujące zaliczane są przede wszystkim do grona specjalistycznych taśm samoprzylepnych. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że były one prototypem wykorzystywanym do tworzenia wszystkich kolejnych rodzajów taśm klejących. Po raz pierwszy taśmy klejącej użyto w roku 1925 do uzyskania idealnie prostej granicy pomiędzy dwoma kolorami lakieru karoserii.
Ogólne informacje
Taśma maskująca to szczególny rodzaj taśmy samoprzylepnej. Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do taśm opakowaniowych nie powinna ona wiązać się zbyt mocno z oklejaną powierzchnią. Najpopularniejszą odmianą tej grupy taśm, jest taśma malarska. To właśnie możliwość jej łatwego odklejenia od chronionego podłoża jest szczególnie ważną cechą w przypadku farb ściennych i tynków.
Taśmy maskujące w przemyśle samochodowym
Pomimo tego, że jesteśmy obecnie świadkami błyskawicznego postępu technicznego, to samoprzylepna taśma maskująca wciąż jest niezastąpionym produktem w wielu warsztatach samochodowych. Zwłaszcza w przypadku wielobarwnego lakierowania wciąż nikt nie pokusił się o wymyślenie bardziej ekonomicznych i niezastąpionych narzędzi. Dostępne na rynku taśmy maskujące dla lakierni można bez większego problemu aplikować na metalowych powierzchniach, nawet jeżeli są rozgrzane do bardzo wysokich temperatur.
Taśmy maskujące w pracach budowlanych
Kolejnym wartym przytoczenia rodzajem taśmy malarskiej, jest taśma, która znajduje szerokie zastosowanie w pracach remontowych i budowlanych. W przeciwieństwie do taśm malarskich chroni ona osłanianą powierzchnię nie tylko przed zafarbowaniem, ale również przed uszkodzeniami mechanicznymi. Takie właściwości taśma zyskuje dzięki wykorzystanemu do jej produkcji nośnikowi z tworzywa PCV. Chociaż charakteryzuje się wyjątkową trwałością, to bez większego wysiłku można ją przerwać ręcznie. Taśma może bez żadnego problemu utrzymać się na równych powierzchniach, w tym również drewnie.