Taśma klejąca pomogła naukowcom zdobyć Nagrodę Nobla
Published 10.11.2016Nobel za uzyskanie grafenu
W 2010 roku Królewska Szwedzka Akademia Nauk uhonorowała Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki Andrieja Giejma i Konstantina Novoselova. Dwóch pochodzących z Rosji uczonych, zatrudnionych na Uniwersytcie Manchesterskim. W uzasadnieniu szwedzcy akademicy wyjaśnili, że wyróżnienie zostało przyznane „za przełomowe badania nad grafenem”. Giejmowi i Novoeslowowi udało się bowiem w roku 2004, jako pierwszym, otrzymać ten niezwykły materiał, przypominający swoją budową plaster miodu. Wspomniani uczeni uzyskali go … poprzez przyklejanie i odklejanie taśmy klejącej od grafitu.
Grafen materiał przyszłości
Należy wyjaśnić, że grafen to specyficzna forma węgla, która wykazuje niezwykłą odporność. Materiał ten jest 100 razy wytrzymalszy niż stal. Jednocześnie pozostaje niezwykle cienki. Jego grubość wynosi zaledwie jeden atom. Z tego powodu określa się go często mianem dwuwymiarowej struktury. Teoretyczny opis tej niezwykłej struktury, złożonej z połączonych w sześciokąty atomów węgla, opublikował w 1947 roku kanadyjski fizyk Philip Russell Wallace. Jednak trzeba było aż niemal 60 lat, żeby udało się uzyskać go eksperymentalnie.
Wielu upatruje w grafenie materiał przyszłości. Wynika to jego specyficznych właściwości. Ludzkość nie odkryła do tej pory nic, co byłoby tak lekkie, cienkie i wytrzymałe. Grafen wykazuje wysoką elastyczność oraz wysoki poziom przewodnictwa elektrycznego i cieplnego. Dlatego potencjał jego wykorzystania wydaje się niemal nieskończony.
Jak uzyskać grafen za pomocą taśmy klejącej
Trudno uwierzyć, że do uzyskania tak niezwykłego materiału, przyczynił się pozornie zwyczajny sprzęt biurowy jakim jest taśma klejąca. Jednak metoda ta wcale nie jest tak niecodzienna na jaką wygląda. Użycie taśmy klejącej do uzyskiwania próbek badawczych grafitu, to bowiem standard w laboratoriach na całym świecie. Naukowcy wiedzieli od dawna, że grafit składa się z wielu nałożonych na siebie warstw grafenu. Dopiero jednak Giejmoi Novoeslov wpadli na to, by odklejać taśmą kolejne pokłady, aż udało im się uzyskać warstwę o grubości jednego atomu.