Jak usunąć ślady po taśmie klejącej?
Zabrudzenia po taśmie
Taśma klejąca to niezwykle przydatny wynalazek. Znajduje dziesiątki zastosować zarówno w pracach biurowych, podczas remontów, jak też w drobnych naprawach domowych. Choć niepozorna, taśma okazuje się niemal niezbędna. Przekonujemy się o tym dotkliwie, szczególnie wtedy, kiedy jej zabraknie. Jednak pomimo swoich niewątpliwych zalet, posiada ona pewną wadę. Jeśli pozostawimy ją przyklejoną przez dłuższy czas w nasłonecznionym miejscu, możemy być niemal pewni, że kiedy ją zerwiemy, naszym oczom ukażą się widoczne zabrudzenia – ślady po kleju. Ich usunięcie może nastręczyć nam sporych problemów. Dlatego postaramy się zaprezentować kilka porad, które pomogą w bezpieczny sposób usunąć nieestetyczne ślady.
Usuwanie zabrudzeń
Jeśli chcemy usunąć ślady po kleju w bezpieczny sposób, tak aby nie uszkodzić powierzchni, najlepiej zastosować w tym celu dedykowane do tego preparaty. Na rynku dostępne są różnego rodzaju środki zmywające w sprayu lub postaci płynnej. Przed ich użyciem należy koniecznie zapoznać się z ulotką, tak aby wybrać odpowiedni środek. Preparaty do usuwania śladów po kleju dostępne w sprzedaży, charakteryzują się bowiem różną mocą. Dlatego część z nich może okazać się zbyt intensywna i uszkodzić powierzchnię, z której usuwamy ślady. Z kolei inne mogą być z byt słabe żeby pozbyć się mocno zaschniętych zabrudzeń po taśmie.
Jeśli akurat nie dysponujemy specjalnym płynem, a zależy nam na jak najszybszym usunięciu niepożądanych śladów, to istnieje również klika domowych sposób, które mogą okazać się pomocne. Używając ich, należy jednak zachować ostrożność, uważając aby nie zniszczyć czyszczonej powierzchni. W celu usunięcia śladów po kleju można użyć mydła, masła, majonezu lub też innych tłustych substancji. Idealnie sprawdzą się w usuwaniu naklejek z mebli lub śladów ze szkła. Nie należy ich jednak stosować do materiałów chłonnych jak tapety. W celu usunięcia zabrudzeń po kleju ze ścian można użyć płynu do mycia naczyń. Tymczasem do silnie zeschniętego klej najlepiej zastosować metodę podgrzewania. Polega ona na kierowaniu na zabrudzone miejsce strumienia ciepła za pomocą suszarki do włosów. Można również użyć do tego żelazka. Należy wówczas nawilżyć obszar pokryty zaschniętym klejem, a następnie przyłożyć do niego szmatkę i przejeżdżać po niej rozgrzanym żelazkiem. W ekstremalnych sytuacjach stosuje się silne rozpuszczalniki takie jak nafta, benzyna czy terpentyna. Jednak używa się ich wyłącznie w ostateczności, ponieważ niszczą lakier oraz powodują matowienie powierzchni.