Odklejanie taśmy malarskiej – porady
Taśmy malarskie stosuje się celu ochrony różnych elementów, takich jak ramy drzwiowe, listwy i progi, które mogłyby zostać zachlapane farbą podczas prac remontowych. Wykorzystuje się je w celu oddzielenia od siebie poszczególnych powierzchni np. sufitu od ścian. Jeśli zaś planujemy malować poszczególne ściany w różne kolory, wówczas również warto użyć taśmy malarskiej. Pomimo niewątpliwych zalet jej stosowania, jako sprawdzonego materiału pomagającego malarzom, posiada ona jedną znaczącą wadę. Jest nią mianowicie sposób jej odklejania.
Odklejanie taśmy malarskiej nie jest zadaniem łatwym i może sprawić kłopoty nawet doświadczonym malarzom. Dlatego poniżej zaprezentujemy parę porad, które z pewnością okażą się pomocne, kiedy przyjedzie Wam stanąć przed tym zadaniem.
Na początek warto właściwie przygotować powierzchnię do malowania. Dobrze jest zastosować odpowiedni podkład, który przyczyni się do zintensyfikowania przyczepności farby do ściany. Sprawi to, że znacząco zmniejszy to ryzyko oderwania się farby wraz ze zrywaną taśmą.
Przed przystąpieniem do pracy należy wybrać taśmę, która będzie odpowiednia do danej powierzchni. Taśmy papierowe żółte nadają się do szybkiego malowania. Należy je zrywać niemal od razu po zakończeniu pracy. Niebieską taśmę papierową można natomiast usuwać nawet po upływie dwóch tygodni.
Ważne jest również sprawdzenie, jaki rodzaj kleju został w nich zastosowany. Taśmy podklejane klejem akrylowym można bowiem odklejać nawet po dwóch tygodniach. Są również odporne na promieniowanie UV, dzięki czemu można je bezpiecznie stosować podczas malowania powierzchni na zewnątrz budynku. Tymczasem kleje kauczukowe wykazują większą odporność na zawarte w farbach rozpuszczalniki. Jednak trzeba je zrywać niemal natychmiast po malowaniu, inaczej na ścianie mogą pozostać resztki kleju.